FBLA heading to Chicago conference this summer
April 21, 2022 / More than 50 students from Bonanza, Gilchrist, Lost River, and Mazama FBLA chapters will be representing Oregon and Klamath County this summer at the FBLA National Leadership Conference in Chicago.
FBLA teams from the four schools traveled to Portland in mid-April to compete in Oregon FBLA State Business Leadership Conference in mid-April, qualifying students in 36 high school events and 12 junior high events for the national competition. The three-day state conference included the competition as well as leadership training. More than 70 schools and 1,350 students were in attendance.
To qualify for nationals, high school students had to place in the top four and junior high students had to place in the top two at state.
Other highlights:
-- The Lost River Jr/Sr High School chapter received the state award for having the largest chapter in the state with 87 members.
-- Jose Garcia of Lost River was elected state officer vice president of membership.
-- Amaris Hernandez, a seventh-grader at Lost River, will be recognized at the National Leadership Conference for her Middle Level Achievement program
See our national qualifiers and state top 10 finishes below:
High school national qualifiers (listed by school):
-- Yahir Raygoza-Cortez, 3rd, computer problem solving, Bonanza
-- Feanix Hightower, 4th, graphic design, Bonanza
-- Belen Marin, 1st, public service announcement, Bonanza
-- Isabella Dahl, 1st, website design, Bonanza
-- Savannah Gooch, 4th, website design, Bonanza
-- Jazzmen Cline and Sierra Sanders, 2nd, E-business, Gilchrist
-- Jackson Harty, 4th, introduction to information technology, Gilchrist
-- Deshaun Mendes, 2nd, networking infrastructures, Gilchrist
-- Cobe Patrick, 3rd, UX design, Gilchrist
-- Celeste Cobian, Jazmin Cobian, Eric Alonzo, 3rd, Business Management Presentation, Lost River
-- Daniela Valadez, Audrey Ross, 4th, Hospitality & Event Management Presentation/Role-play, Lost River
-- Chantelle Reyes, Avery Turner, 4th Introduction to Event Planning Presentation/Role-play, Lost River
-- Johan Ayala, 3rd, Accounting II Test, Lost River
-- Sabrina Taylor, 3rd, Business Calculations Test, Lost River
-- Jasmin Hernandez, 1st, Business Law Test, Lost River
-- Jazmin Cobian, 2nd, Introduction to Business Communication Test, Lost River
-- Sabrina Taylo, 1st, Introduction to Business Concepts Test, Lost River
-- Celeste Cobian, 1st, Introduction to FBLA Test, Lost River
-- Avery Turner, 3rd, Introduction to FBLA Test, Lost River
-- Hector Briseño, 3rd, Networking Infrastructures Test, Lost River
-- Johana Hernandez, Michelle Ruedas, Yoselin Salazar, 3rd, Graphic Design Presentation, Lost River
-- Amadeus Hernandez, Eric Valadez, 4th, Introduction to Business Presentation, Lost River
-- Kenna Bernardin, 1st, Business Ethics Presentation, Mazama
-- Luci Andalon , 3rd, Cyber Security Objective Test, Mazama
-- Aaron Rennie, 2nd, Data Analysis Presentation, Mazama
-- Asia Scott and Luci Andalon, (team), 1st, Data Analysis Presentation, Mazama
-- Diego Diaz, 2nd, Economics Objective Test, Mazama
-- Jose Pena, 1st, Help Desk Presentation, Mazama
-- Jose Pena, 1st, Insurance & Risk Management Objective Test, Mazama
-- Kai Hunt and Devyn Lobdell (team), 2nd, Intro to Business Presentation Presentation, Mazama
-- Devyn Lobdell, 2nd, Intro to FBLA Objective Test, Mazama
-- Diego Diaz, 1st, Management Information Systems Presentation, Mazama
-- Jacob Stacey, Maddie Holmes, and Eli Jennings, 1st, Marketing Presentation, Mazama
-- Hannah Darrah, 1st, Public Speaking Presentation, Mazama
-- Mak Quirk, 3rd, Sales Presentation Presentation, Mazama
-- Yuliana Cruz Ruiz and Hailey Hagerty (team), 2nd, Website Design Presentation, Mazama
Congratulations to our junior high school national qualifiers (listed by school):
-- Jeremy Raygoza-Cortez, 1st, multimedia and website development, Bonanza
-- Mason Mealey, 2nd, Career Exploration, Gilchrist
-- Curtis Ray, 1st Digital Citizenship, Gilchrist
-- Hunter Horn, 2nd, Exploring Economics, Gilchrist
-- Jamie Prescott, 1st, Exploring Technology, Gilchrist
-- Hunter Horn, 1st, Financial Literacy, Gilchrist
-- Eli Archer, 2nd, Financial Literacy, Gilchrist
-- Lexie Valador, 2nd, Learning Strategies, Gilchrist
-- Emma DeJong, 2nd, Business Etiquette Test, Lost River
-- Luis Huante, 2nd, FBLA Concepts Test, Lost River
-- Brittany Martinez, 2nd, Interpersonal Communications Test, Lost River
-- John Bland, 1st, Career Research Presentation, Lost River
Other top 10 placers at state (listed by school)
High school:
-- Alexa Lee, 6th, Business Ethics, Bonanza
-- Cameron Motz, 6th, Business Calculations A2, Bonanza
-- Hilary Ventura, 9th, Graphic Design, Bonanza
-- Honey Banegas-Pacheco, 10th, Graphic Design, Bonanza
-- Cameron Motz, 7th, Impromptu Speaking, Bonanza
-- Austin Hightower, 7th, Sales Presentation, Bonanza
-- Joey Hudson, 6th, Word Processing, Bonanza
-- Tanner Noice, 5th, Computer Game & Simulation Programming, Gilchrist
-- Lowe Colvin, 7th, Business Law, Gilchrist
-- Jazzmen Cline, 7th, Cyber Security, Gilchrist
-- Sam Spurlock, 10th, Organizational Leadership, Gilchrist
-- Deshaun Mendes, 7th, Supply Chain Management, Gilchrist
-- Melanie Martinez, 9th, Health Care Administration Test, Lost River
-- Jose Garcia, 9th, (Introduction to Business Procedures Test, Lost River
-- Giovanni Lopez, 10th, Introduction to Financial Math Test, Lost River
-- Giselle Valadez, 5th, Introduction to Information Technology Test, Lost River
-- Connor Dunlea, 6th, Introduction to Information Technology Test, Lost River
-- Eric Valadez, 9th, Introduction to Information Technology Test, Lost River
-- Hayden Duren, 6th, Securities & Investments Test, Lost River
-- Nehemiah Hernandez, 9th, Securities & Investments Test, Lost River
-- Romelia Garcia, 6th, Supply Chain Management Test, Lost River
-- Giovanni Lopez, Alicia Venegas, Hailey Villegas, 6th, Sales Presentation, Lost River
-- Romelia Garcia, Christian Sikes, 9th, Sales Presentation, Lost River
-- Anahi Pinedo, 5th, Client Service Presentation, Mazama
-- Kenna Garcia, 6th, Client Service Presentation, Mazama
-- Dan Panuco, 7th, Agribusiness Test; 8th, Advertising Test, Mazama
-- Kenna Bernardin, 7th, Business Communication Test, Mazama
-- Bryce Worrell, 8th, Client Service Presentation, Mazama
-- Maddie Holmes, 9th, Business Law Test, Mazama
-- Brendon Solus, 10th, Business Law Test, Mazama
-- Sander Allison, 7th, Computer Problem Solving Test, Mazama
-- Marcos Torres, 5th, Economic Test, Mazama
-- Anahi Pinedo, 10th, Health Care Administration Test, Mazama
-- Yuli Cruz Ruiz, 9th, Human Resource Management Test, Mazama
-- Brendon Solus, 8th, Impromptu Speaking Presentation, Mazama
-- Kenna Garcia, 6th, Impromptu Speaking Presentation, Mazama
-- Sydney Mills, 7th, Intro to Business Communication Test, Mazama
-- Kendyl Kruit, 8th, Intro to Business Procedures Test, Mazama
-- Esme Leon, Kendyl Kruit, and Sydney Mills (team), 6th, Intro to Event Planning Presentation, Mazama
-- Ryan Murdock, 9th, Intro to FBLA Test, Mazama
-- Dori Marchessault, Marcos Torres, and Darren Avci (team), 6th, Marketing Presentation
-- Asia Scott, 5th, Personal Finance Test, Mazama
-- Dori Marchessault, 9th, Personal Finance Test, Mazama
-- Jacob Stacey, 10th, Personal Finance Test, Mazama
-- Sander Allison, 5th, Word Processing Production and Knowledge Tests, Mazama
Junior High (listed by school):
-- Ethan Schull, 4th, Exploring Computer Science, Bonanza
-- Curtis Ray, 5th, Career Exploration, Gilchrist
-- Cheyenne Pelzel, 5th, Digital Citizenship, Gilchrist
-- Savannah Hicks, 6th, Exploring Computer Science, Gilchrist
-- Gadge Riffle, 3rd, Exploring Technology, Gilchrist
-- Saphira Bipat, 3rd, Interpersonal Communications, Gilchrist
-- Danika Loomis, 4th, Interpersonal Communications, Gilchrist
-- Savannah Hicks, 5th, Interpersonal Communications, Gilchrist
-- Saphira Bipat, 3rd, Leadership, Gilchrist
-- Lexie Valador, 4th, Leadership, Gilchrist
-- Carolina Alavez, 6th, Career Exploration Test, Lost River
-- Joselyn Hernandez, 7th, Career Exploration Test, Lost River
-- John Bland, 3rd, Digital Citizenship Test, Lost River
-- Luis Huante, 6th, Digital Citizenship Test, Lost River
-- Valeria Reyes, 6th, Exploring Economics Test, Lost River
-- Jorge Hernandez, 3rd, FBLA Mission and Pledge Presentation, Lost River
-- Joselyn Hernandez, 4th, FBLA Mission and Pledge Presentation, Lost River
|