Klamath County School District - Home

Back
LINE
List All Members
LINE
District Office
LINE
Bonanza Elementary
LINE
Bonanza Jr./Sr. High
LINE
Brixner Junior High
LINE
Chiloquin Elementary
LINE
Chiloquin Jr./Sr. High
LINE
Departments
LINE
Falcon Heights Academy
LINE
Ferguson Elementary
LINE
Gearhart Elementary
LINE
Gilchrist School
LINE
Great Basin Homeschool Center
LINE
Henley Elementary
LINE
Henley High
LINE
Henley Middle
LINE
Keno Elementary
LINE
Lost River Jr./Sr. High
LINE
Malin Elementary
LINE
Mazama High
LINE
Merrill Elementary
LINE
Peterson Elementary
LINE
Shasta Elementary
LINE
Stearns Elementary
LINE


Staff Directory
Search:   

First Name 
Last Name 
Title 
Phone #  School 
Melissa  Adkisson  Secretary  541-883-5013  Departments/
Transportation
  
 
Tammy   Ahalt  Technology Educator  541-851-8765  Departments/
Teaching and Learning Support
  
 
Justin  Azevedo  Maintenance Supervisor  541-891-0011  Departments/
Maintenance Dept.
  
 
Ned   Baldwin  Maintenance/Plumber    Departments/
Maintenance Dept.
  
 
Sandra   Barkley  School Psychologist  541-851-8773  Departments/
Special Services
  
 
Laura  Blair   Director of Special Services  541-851-8759  Departments/
Special Services
  
 
Kenny  Bland  Electrician/HVAC/Maintenance  541-883-5011  Departments/
Maintenance Dept.
  
 
Wayne  Bollinger  Mechanic  541-883-5013  Departments/
Transportation
  
 
Virginia  Brollier  Health Services Coordinator /Nurse   541-851-8745  Departments/
Health Services
  
 
Jeff  Bullock  Secondary Curriculum  541-851-8738  Departments/
Curriculum
  
 
Lisa  Campbell  District Office Specialist/Accounts Payable  541-851-8728  Departments/
Business Services
  
 
James  Chandler  Key Maker/Electrician/Maintenance  541-883-5011  Departments/
Maintenance Dept.
  
 
Nichelle  Cheyne  Nurse  541-591-3158  Departments/
Health Services
  
 
Tamara  Cosand  Payroll Supervisor  541-851-8757  Departments/
Business Services
  
 
Justinian  Creed  Maintenance  541-851-1878  Departments/
Maintenance Dept.
  
 
JoAnne   Criss   Evaluation Specialist/Coordinator  541-885-3359 ext 224  Departments/
Special Services
  
 
Jimmy  Crook  Truck Driver  541-883-5010  Departments/
Warehouse
  
 
Chris  Dalla  Food Services Supervisor  541-591-3372  Departments/
Food Services
  
 
Nancy  Densen  Principal  541-885-3361  Departments/
Special Services
  
 
Randy  Denson  Transitions Teacher  541-885-3361  Departments/
Special Services
  
 
Katie  Elliott  District Office Specialist/Maintenance/Accounts Payable  541-851-8749  Departments/
Business Services
  
 
Robert  Ernst  Carpenter/Regular Maintenance  541-883-5011  Departments/
Maintenance Dept.
  
 
Renée  Ferguson  Director of Business Services  541-851-8730  Departments/
Business Services
  
 
Paul  Gardner  Mechanic  541-883-5013  Departments/
Transportation
  
 
Mike  Garringer  Assistant Technology Coordinator  541-851-8737  Departments/
Technology Service/Tech Support
  
 
Lisa  Goodfellow  ELL    Departments/
Teaching and Learning Support
  
 
Mark  Greif  Director of Human Resources  541-851-8751  Departments/
Human Resources/Employment
  
 
Dena  Hadwick  Human Resources Secretary  541-851-8753  Departments/
Human Resources/Employment
  
 
Darryl  Haney  Mechanic  541-883-5013  Departments/
Transportation
  
 
Crystal  Hanseth  Printer  541-851-8756  Departments/
Print Shop
  
 
Cecil  Hard  Mechanic  541-883-5013  Departments/
Transportation
  
 
Kim  Hilyard   Occupational Therapist   541-883-6656  Departments/
Special Services
  
 
Kelly  Hirschbock  Occupational Therapist  541-883-6656  Departments/
Special Services
  
 
Dewayne  Howard  HVAC/Maintenance  541-883-5011  Departments/
Maintenance Dept.
  
 
James   Huntsman  Elementary Curriculum Director  541-851-8739  Departments/
Curriculum
  
 
Sara  Johnson  Director of Assessment, Equity and Staff Development  541-851-8744  Departments/
Curriculum
  
 
Steve  Johnson  Athletic Director  541-851-8768  Departments/
Safety/Risk Management
  
 
Camille  Krieger   Secretary/Special Services  541-851-8760  Departments/
Special Services
  
 
Kevin  Lakey  Computer Technician  541-851-8731  Departments/
Technology Service/Tech Support
  
 
Rosiland  Larsen  Secretary  541-883-5049  Departments/
Food Services
  
 
Stephanie   LeRoy  Executive Assistant/Superintendent and Board of Directors  541-851-8767  Departments/
Superintendent
  
 
Stephanie  LeRoy  Secretary    Departments/
School Board
  
 
Lana  Loney  Executive Assistant/Business Services  541-851-8730  Departments/
Business Services
  
 
Jared  Lynn  Computer Technician  541-851-8735  Departments/
Technology Service/Tech Support
  
 
Jacqueline  Mack  Nurse    Departments/
Health Services
  
 
Kiran   Malakar  Technology Coordinator/Network Systems Manager  541-851-8734  Departments/
Technology Service/Tech Support
  
 
Darin  Martins  Custodial Supervisor  541-274-1948  Departments/
Maintenance Dept.
  
 
Michael  Mastro   Printer   541-851-8754  Departments/
Print Shop
  
 
Mary  Mateos  Title Grants/ELD Coordinator  541-851-8763  Departments/
Teaching and Learning Support
  
 
Carlon  McCollough  Concrete/Maintenance  541-883-5011  Departments/
Maintenance Dept.
  
 
Brad  Messman  Maintenance/Plumber    Departments/
Maintenance Dept.
  
 
Tandi  Meyjes  District Office Specialist-Payroll  541-851-8748  Departments/
Business Services
  
 
Rachel  Murray  Benefits Clerk/Technology Secretary  541-851-8733  Departments/
Business Services
  
 
Rachel  Murray  Secretary    Departments/
Technology Service/Tech Support
  
 
Joey  Oswald  Nurse    Departments/
Health Services
  
 
Megan  Parrish  School Information System Specialist  541-851-8742  Departments/
Curriculum
  
 
Heather  Pearson  Secondary Teacher Mentor/Collaboration Grant Coordinator  541-851-8771  Departments/
Teaching and Learning Support
  
 
Nilda  Pena  District Office Specialist II/Accounting Clerk  541-851-8774  Departments/
Business Services
  
 
Tia  Powell  Curriculum Secretary  541-851-8740   Departments/
Curriculum
  
 
Denise  Reid  District Accountant  541-851-8727  Departments/
Business Services
  
 
Melissa  Rowland  Warehouse Supervisor   541-880-8217  Departments/
Warehouse
  
 
Neal  Rutter  Attendant  541-883-5010  Departments/
Warehouse
  
 
Carolyn   Sheets  Nurse   541-851-8746  Departments/
Health Services
  
 
Kelly  Slezak  Nurse  541-851-8747  Departments/
Health Services
  
 
Dr. Douglas   Smith   School Psychologist   541-885-3359 ext 221  Departments/
Special Services
  
 
Jim  Smith  Risk Management   541-851-8758  Departments/
Safety/Risk Management
  
 
Kerry   Smith  Secondary Coordinator  541-885-3359 ext. 221  Departments/
Special Services
  
 
Shawn   Snoozy  Supervisor   541-892-1080  Departments/
Transportation
  
 
Denise  Swingle  Elementary Teacher Mentor  541-851-8764  Departments/
Teaching and Learning Support
  
 
Mark   Teel Jr.  Computer Technician   541-851-8736  Departments/
Technology Service/Tech Support
  
 
Greg  Thede  Superintendent  541-851-8766  Departments/
Superintendent
  
 
Glenn  Tillery  Carpenter/Maintenance  541-883-5011  Departments/
Maintenance Dept.
  
 
Samantha  Tipler  Grant Coordinator/Public Relations  541-851-8743  Departments/
Superintendent
  
 
Chelsey   Tyree  Executive Assistant/Human Resources  541-851-8752  Departments/
Human Resources/Employment
  
 
William  Utley  Social Worker  541-851-8762  Departments/
Teaching and Learning Support
  
 
Michelle  Vance  ECI Specialist / Coordinator  541-883-4748  Departments/
Special Services
  
 
Michelle  Vance  ECI and Private School Coordinator    Departments/
Special Services
  
 
Salli  Zavala  Assesment Team Secretary  541-851-8722  Departments/
Special Services
  
 
Salli  Zavala  Sped Coordinator Secretary  541-851-8722  Departments/
Special Services
  
 
Dennis  Zullo  Carpenter/Maintenance  541-883-5011  Departments/
Maintenance Dept.
  
 

 

Klamath County School District - © 2009 - All Rights Reserved | Designed, Developed & Deployed by Project A

printer friendly version Printer friendly version